Corner Соопштенија

Бараме осуда за насилството и казна за насилниците! 24 Октомври 2014

На 23.10.2014г., ЛГБТИ Центарот за поддршка – Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија, организираше прослава по повод две години од отворањето на организацијата. Забавата беше организирана во кафе барот ,,Дамар‘‘ во Старата скопска чаршија. Во 21:20-21:30 часот, група од околу триесет млади луѓе пристапија од двете страни на улицата на која гледа кафе барот.  Лицата кои...

Corner Соопштенија

Фекална вода за осудените и притворени лица во Затвор Куманово 20 Октомври 2014

Во текот на 2014 година до Хелсиншкиот комитет за човекови права се обраќаа осудени лица кои издржуваат затворска казна во Затвор Куманово. Затворот беше пуштен во употреба во септември 2013 година, а од страна на властите беше промовиран како установа која ги исполнува европските стандарди. Меѓу другото, беше објавено дека затворот има свој посебен систем за водоснабдување и затоплување на...
Corner Извештаи

Месечен извештај - септември 2014 17 Октомври 2014

Месечниот извештај за состојбата со човековите права во Република Македонија за септември 2014 година ги опфаќа темите: Предлог за измена на Уставот на РМ, Специјална војна против граѓанското општество, Говор на омраза, Цензура наместо слобода на изразување, Продолжено ограничување на правото на информирање од страна на Уставниот суд, Иституциите неми за состојбата на измачуваното глувонемо...

Corner Соопштенија

Пировска: Меѓу многуте политички затвореници во Македонија има и новинари 16 Октомври 2014

Невладината организација ,,Цивил‘‘ и Фондацијата ,,Фридрих Еберт‘‘ - канцеларијата во Скопје ја организираа дискусијата на тема „Слобода на говор и медиуми во Македонија: Предизвици и решенија“ во среда, 15 октомври, во ГЕМ Клуб (Скопје, Стара Чаршија). Специјален гостин на овој настан беше г. Кристијан Мир, Извршен директор на Репортери без граници Германија. 

На оваа дискусија, извршната...

Corner Соопштенија

Гласна најава за воведување на полициска држава! 10 Октомври 2014

Скандалозното приведување на речиси сите судии и други вработени во Одделението за прекршоци во Основен суд Скопје 1 Скопје, поради наводно основано сомневање за злоупотреба на службена положба и овластување во полициската акција наречена „Јустиција“, ја потресе македонската јавност.  

Повторно со кршење на Уставот и Законот за кривична постапка полицијата на сопствена иницијатива и без...

Corner Соопштенија

Уставен судија смета дека абортусот е убиство 09 Октомври 2014

Вчера Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на неколку членови на Законот за прекинување на бременоста која беше доставена пред една година од ХЕРА, Хелсиншкиот комитет за човекови права, Реактор,  Коалицијата „Сексуални и здравствени права“ и проф. Ристова – Астеруд.

Иако ќе се почека на официјалното образложение, јавноста мора биде известена дека...

Twitter Facebook
Normal_banner-free-mk Normal_banerzlostorstva_od_omraza_baner Normal_banner-lgbti Normal_normal_banner-stop-mk Normal_strategy_mk_photo
Corner-aside А1ON

(ВИДЕО) Активисти: Премиерот јавно да го осуди насилството врз ЛГБТИ заедницата Петок, 24 Октомври 2014

Вчерашното насилство не беше само врз ЛГБТИ заедницата, беше врз активисти за човекови права, врз Хелсиншкиот комитет и неговата подружница ЛГБТИ центарот, рече Уранија Пировска, извршен директор на Хелсиншки комитет за човекови права, Македонија....

Corner-aside нова тв

Државен инспекторат: Кумановскиот затвор има 48 часа да го реши проблемот Вторник, 21 Октомври 2014

Инспекторатот константирал дека од местото навистина се излеваат фекални води и на затворот му постави ултиматум во рок од 48 часа да го реши проблемот, во спротивно ќе сноси законска одговорност, велат од инспекторатот за НОВА. Според нив,...

Corner-aside фокус

Скопскиот и штипскиот суд различно го сметаат времетраењето на притворот Петок, 17 Октомври 2014

Адвокатите во „Ровер“ коментираат дека нивните клиенти веќе пет дена се неосновано лишени од слобода, а истото мислење го дели и универзитетскиот професор и претседател на Хелсиншкиот комитет, Гордан Калајџиев. -Рокот е јасен, обвинетите ниту...

Corner-aside НОВА ТВ

Со својата одлука судиите ризикуваат зголемување на бројот на нелегални абортуси Четврток, 09 Октомври 2014

„Секоја жена има право на избор, не може судиите да одлучат дали една жена ќе го роди детето, бидејќи не се со нив дома и не и ги знаат причините зашто сака да изврши абортус. Ние ќе продолжиме да ги браниме правата на жената со сите расположливи...

Corner-aside A1on

(ВИДЕО) Пировска: Власта сака да го чува бракот, а воведува вонбрачна заедница Понеделник, 29 Септември 2014

Амандманот за бракот претрпе измени во текот на летниот период, за што дел од пратениците се почувствуваа изманипулирани, зошто првиот предлог беше само со дефиниција на бракот, но не и на вонбрачната заедница, рече Пировска и посочи на...