Corner Извештаи

Состојбата на граничните премини Гевгелија и Куманово за периодот 16.11- 22.11.2015 година 26 Ноември 2015

Неделниот извештај за состојбата на граничните премини Гевгелија и Куманово ги опфаќа темите: Просторни капацитети и услови во кампот и Институционално постапување за периодот 16.11- 22.11.2015 година и може да се преземе на следниов линк.

Гевгелија 

Просторни капацитети и услови 

Започнато е постепеното проширување на физичките капацитети во кампот. 

Покрај организациите кои...

Corner Извештаи

Состојбата на граничните премини Гевгелија и Куманово за периодот 9.11- 15.11.2015 година 18 Ноември 2015

Неделниот извештај за состојбата на граничните премини Гевгелија и Куманово ги опфаќа темите: Просторни капацитети и услови во кампот и Институционално постапување за периодот 09.11- 15.11.2015 година и може да се преземе на следниов линк. 

Гевгелија 

Просторни капацитети и услови во кампот

Најавено е проширување на кампот во Гевгелија со донација на Европска Унија/УНХЦР....

Corner Соопштенија

Трет мониторинг извештај за спроведувањето на Итните реформски приоритети 17 Ноември 2015

Мрежа 23 го објавува третиот извештај за спроведувањето на Итните реформски приоритети и политичкиот договор. 

Извештајот може да се преземе на следниот линк . 


Corner Соопштенија

Нападите врз децата Роми мора да бидат истражени и соодветно санкционирани 13 Ноември 2015

Мрежата за заштита од дискриминација изразува загриженост за нападот на дете од ромската етничка заедница кој во средата, 11.11.2015 година, се случил кај пекарата СИЛБО, во центарот на градот Скопје. Имено, според очевидци, детето било малтретирано и удирано, наводно поради тоа што барало пари од луѓето кои купувале во пекарата. Очевидец го пријавил настанот во полиција, која дошла за многу...

Corner Извештаи

Месечен извештај - октомври 2015 11 Ноември 2015

Месечниот извештај за состојбата со човековите права во Република Македонија за септември 2015 година ги опфаќа темите: Средношколски марш; Специјално јавно обвинителство; Апелациониот суд Битола во заштита на полициското малтретирање; Фемицид - последица на неефикасна системска заштита на жените; Случај - Непристапност до градинките за дете со лесна интелектуална попреченост; Случај -...

Corner Соопштенија

Седми марш на толеранција - „Бегалци без граници“ 11 Ноември 2015

Водејќи се од традицијата на одбележување на Меѓународниот ден на толеранцијата (16 ноември), Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ Центарот за поддршка и ова година го организираат седмиот Марш на толеранција. Како и претходните години, настанот го посветуваме на констатирани состојби на кршење и непочитување на одредени права и слободи и потребата од нивно...

Twitter Facebook
Normal_banner-free-mk Normal_banerzlostorstva_od_omraza_baner Normal_banner-lgbti Normal_normal_banner-stop-mk Normal_strategy_mk_photo
Corner-aside НОВА ТВ

Граѓанските организации со кампањи во борба против предрасудите кон бегалците Недела, 01 Ноември 2015

Како граѓанските организации се вклучуваат со кампањи за подигнување на свеста на граѓаните, за вистинските причини зошто овие луѓе бегаат од своите држави. На оваа тема во ПРОЦЕС зборуваат Бранимир Јовановиќ од левичарското движење Солидарност и...

Corner-aside А1ON

ВИДЕО: Каде одат 5 милиони евра што Железница ги ќарува месечно од бегалците? Петок, 30 Октомври 2015

За жал, се уште добиваме непотврдени информации за нехумано однесување на полицијата. А не бевме ниту спречени да видиме дека им се наплатува по 25 евра. Тоа се прави на еден бескруполозен начин, дрзок начин, не се ни обидуваат тоа да го...

Corner-aside Глас на Америка

Европските либерали загрижени за иднината на Македонија Петок, 23 Октомври 2015

„Една од точките на дневиот ред беа и човековите права како и бегалската криза. На расправата особено беше потенцирана негативната состојба со слободата на медиумите во Македонија и Србија и дискриминацијата кон одредени заедници. Република...

Corner-aside ПлусИнфо

Хелсиншки комитет: Говорот на омраза резултира со насилство! (ГАЛЕРИЈА) Вторник, 13 Октомври 2015

Во предизборните периоди, користењето на говорот на омраза по основ на политичка припадност е особено застапено. Кога не се санкционира, говорот на омраза води не само до вербално, туку и до физичко насилство врз цели групи на граѓани – потенцираа...

Corner-aside А1 ON

Уранија Пировска: Ми забранија влез во ресторан, зашто држев за рака дете од Сирија Среда, 16 Септември 2015

Јас бев засрамена, дека некој може да има таков однос кон дете кое седум дена одело по планини, некој да му рече дека не може да влезе. Тоа е страшно, рече извршниот директор на Хелсиншкиот комитет за човекови права на РМ, Уранија Пировска на...